INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Aleksander Czetwertyński-Światopełk  

 
 
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czetwertyński-Światopełk Aleksander († 1769), konsyliarz konfederacji barskiej. Syn Gabriela i Barbary ze Stempkowskich, kasztelanki bracławskiej, był jedną z bardziej wpływowych osobistości w wojew. bracławskim, jako »mąż wielkiej prawości«. Karierę urzędniczą rozpoczął w r. 1744 od podsędka ziemskiego bracławskiego, a nast. i pułkownika wojsk kor. Należał do partii wojsk. ukraińskiej. 8 II 1754 podpisał i wniósł do grodu winnickiego w imieniu szlachty bracł. manifest przeciw podziałowi ordynacji ostrogskiej. W r. 1756 marszałkował sejmikowi tegoż województwa, zaś po śmierci Augusta III rozpoczął b. czynną agitację za kandydaturą St. A. Poniatowskiego. Na sejmiku przedkonwokacyjnym w Winnicy 1764 r. jako marszałek konfederacji przeprowadził, wprawdzie w scysji z opozycją, posłów – z sobą na czele – przychylnych Poniatowskiemu. Posłował następnie z woj. bracławskiego na sejmy elekcyjny i koronacyjny. Z ramienia pierwszego był delegowany do podpisania i zapieczętowania aktów elekcji, w której wziął osobiście udział. Brał również udział w życiu Wołynia, gdzie posiadał wieś Majków. Związawszy się z nowym królem, otrzymał w r. 1765 mimo sprzeciwów wojewody ruskiego Augusta Czartoryskiego, który forsował Ostrowskiego, podkomorstwo bracł., wakujące po zmarłym jego starszym bracie Michale, zaś w nast. roku starostwo pułtowieckie. Posłował na sejm Czaplica w r. 1766. Z chwilą zawiązania konfederacji barskiej stanął, mimo że stronnik królewski, w jej szeregach jako jeden z najgorliwszych adherentów. Zwoławszy szlachtę bracł. do Winnicy, pociągnął z nią w pole, za co został mianowany konsyliarzem z wojew. bracł. 2 V 1768 r. Wraz z synem Marcelim brał udział w wiosennych walkach, zapewne i w obronie St. Konstantynowa, przy boku Kaz. Pułaskiego. 16 XII 1768 r. jako konsyliarz konfederacji podpisał w Dańkowcach traktat polsko-tatarsko-turecki i miał towarzyszyć jako komisarz przyszłej wyprawie tatarskiej na Ukrainę, ale już 4 I 1769 r. dał się wraz z dwudziestu kilku konfederatami porwać Moskalom w Mohylewie n. Dniestrem. Przewieziony następnie do Mikołajowa, zmarł tam nagle w styczniu t. r., pochowany w St. Konstantynowie. Cz. był ożeniony w r. 1739 z Joanną Ostrowską, z której pozostawił czterech synów.

 

Niesiecki; Boniecki; Uruski; Kossakowski S. K., Monografie hist.-geneal., W. 1859, I; Bartoszewicz J., w Enc. Org. VI; W. Enc. Il.; Matuszewicz M., Pamiętniki, W. 1876, IV; Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931; tenże, Konfederacja barska, W. 1936, I; Akta do interesu ord. ostrogskiej b. m. r., 73; Schmitt H., Dzieje panowania St. A. Poniatowskiego, Lw. 1869, II 17; Nieć J., Dziennik Fr. K. Chojeckiego (w druku). – B. Ord. Kras., rkp. 4061; B. Woł. Tow. Przyj. Nauk., Arch. Mal.         

Julian Nieć

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr Konstanty Stadnicki

ok. 1668 - między 17 maja a 1 czerwca 1745
kasztelan wojnicki
 

Józef Klemens Czartoryski

1740-11-21 - 1810-02-15
polityk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.